Czym różnią się konsole Microsoft Xbox Series X oraz Xbox Series S?
Gdy w 2020 roku firma Microsoft poinformowała fanów, że równolegle sprzedawane będą dwa warianty najnowszej wersji konsoli, większość osób była zaciekawiona. Nie była to jednak decyzja niekonwencjonalna. Praktyka ta była czymś naturalnym na rynku konsol i sprzętu gamingowego. Niektórzy wietrzyli sprzedażowy spisek, inni z przekonaniem mówili o wyższości jednej wersji nad drugą. Czym różnią się najnowsze platformy Xbox? Co w praktyce oznaczają te różnice? Czy warto dopłacać do droższego wariantu Xbox Series X? Na te pytania odpowiadamy w poniższej analizie.
Rozmiary i design
Pierwsze różnice pomiędzy konsolami Xbox Series zauważymy już po wyjęciu ich z pudełka. Konsola w wariancie S jest wyraźnie (o około 60%!) mniejsza niż jej droższy bliźniak. Na boku białej obudowy umieszczono wyloty wentylacyjne. Czarna, masywna obudowa Xbox Series X pozbywa się gorącego powietrza przez górną ścianę.
Wydajność procesora i grafika
Przejdźmy od serca każdej konsoli, czyli procesora oraz układu graficznego. Także tutaj pojawiają się różnice pomiędzy wariantami konsoli. Żeby je zauważyć, trzeba jednak dosyć mocno wysilić wzrok. Obie konsole używają bowiem tego samego procesora (Xbox Series S ma jednak wolniejsze taktowanie), układ graficzny zaś, choć wydajniejszy jest w wariancie X, to efekty wizualne, osiągane na ekranie, są zadowalające w przypadku obu urządzeń. Oba warianty konsoli wyposażono w 10 GB pamięci RAM, co zapewnia płynną pracę urządzenia – nawet pod dużym obciążeniem.
Napęd optyczny
Xbox Series S nie jest wyposażony w napęd optyczny do odtwarzania płyt. Decydując się na ten wariant konsoli, będziemy musieli kupować gry i oprogramowanie wyłącznie w cyfrowej wersji. Dla jednych będzie to cechą wykluczającą Xbox Series S, inni nie odczują żadnej różnicy. Cyfrowa dystrybucja gier, filmów, muzyki i oprogramowania jest dziś tak popularna, że napędy optyczne nawet w komputerach są coraz rzadziej spotykane. Istnieje jednak spore grono osób, które oprócz gry podobną przyjemność czerpią z posiadania na swoich półkach pięknie wydanych tytułów.
Pamięć
Xbox Series S wyposażony jest w szybki dysk SSD o pojemności 512 GB, podczas gdy wydajniejszy wariant konsoli może pomieścić aż 1 TB plików. Choć 512 GB to nadal sporo, może to rodzić pewne trudności w przypadku chęci kolekcjonowania wielu tytułów w pamięci urządzenia.