W ósmej edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku – decyzją internautów – zwyciężyło "rel". W rywalizacji prym wiodły także: "sigma" i "oporowo". Nagrodę jury, którą przyznaje kapituła, zdobyło słowo "oddaje".
Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2023
Zwycięskie słowo zdobyło aż 19 tys. głosów. Tuż za nim na podium uplasowała się "sigma", czyli popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się "oporowo" – synonim "do oporu/ w opór".
Nagroda Jury trafiła do słowa "oddaje", które oznacza, że "coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)". Doceniono je jako polski, kreatywny językowo wyraz, podczas gdy większość, rywalizujących w plebiscycie słów, to zapożyczenia z języka angielskiego.
Głosowanie trwało od listopada, łączne oddano w nim ponad 140 tysięcy głosów. Wśród nominowanych nie zabrakło takich określeń, jak "bambik" czy "slay".
Rok temu Młodzieżowym Słowem Roku została "essa", używane jako wyraz radości, triumfu lub ogólnych pozytywnych emocji.
Co znaczy "rel"?
"Zwycięskie słowo "rel" jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu" – tłumaczyła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku.
Jak dodawała, słowo to ma też niemal wszystkie cechy językowego hitu.
"Jest światowe, pochodzi od angielskiego "relatable", czyli "możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń, jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży" – wyjaśniła.
Zauważyła również, że nie jest to nowy neologizm.
"W komunikacji młodych funkcjonuje od kilku lat, ale stopniowo uwalniało się od kontekstów komunikacji elektronicznej, by stać się pełnoprawnym synonimem "potakiwania" także w rzeczywistości offline. Powstały już równie przydatne konstrukcje czasownikowe: "relować" (szczególnie popularne w pierwszej osobie liczby pojedynczej – "reluję"), rzeczownikowe np. "relówa" i przysłowne "megarel"" – zaznaczyła.
Czytaj też:
Magazyn "Time" podał nazwisko Człowieka Roku 2023. Putin przegrał ze znaną gwiazdąCzytaj też:
Celebrytka nie wytrzymała w sprawie Hołowni. "Tego nie da się już czytać, słuchać i oglądać"