Chodzi o miejscowość Konotop w obwodzie sumskim w północno-wschodniej części kraju, 250 kilometrów od Kijowa.
Decyzję w tej sprawie podjął burmistrz Artem Semenikhin.
Sprawę opisał w piątek ukraiński portal vesti.ua, cytowany przez tvp.info.
Zakaz rosyjskiej muzyki
"Decyzją komitetu wykonawczego rady miasta nadawanie i publiczne słuchanie rosyjskojęzycznych treści muzycznych na terenie naszej miejscowości jest zabronione" – przekazano w komunikacie.
Zgodnie z rozwiązaniem, od piątku, 3 czerwca 2022 roku rosyjska muzyka jest zabroniona w środkach komunikacji miejskiej, sklepach, marketach, kawiarniach, restauracjach i innych miejscach publicznych w Konotopie.
Inwazja militarna na Ukrainę
24 lutego Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała dekretem za niepodległe i podpisała z nimi umowy dot. współpracy i wzajemnej pomocy. Inwazję rosyjskich wojsk poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji militarnej" w celu "ochrony osób cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Atak Rosji na Ukrainę to drugi etap konfliktu, który trwa od kwietnia 2014 roku. Wojnę poprzedziła rewolucja na Majdanie oraz tzw. kryzys krymski, który doprowadził do aneksji półwyspu przez Rosję.
Sankcje gospodarze za atak
W ramach sankcji gospodarczych za rosyjski atak na Ukrainę Unia Europejska zgodziła się na zakaz importu 90 proc. ropy z terenu Rosji do końca roku. Embargo będzie dotyczyło surowca dostarczanego tankowcami.
W ostatnich tygodniach Federacja Rosyjska odcięła dostawy gazu do takich krajów jak Polska, Bułgaria i Finlandia. Rządy tych państw odmówiły spełnienia żądania Moskwy, które polegało na zapłacie za surowiec w rublach.
Czytaj też:
Media o rosyjskich żołnierzach: Dezerterują albo nie dają się wysłać na UkrainęCzytaj też:
Koniec rosyjskiej propagandy w PE. Lobbyści z zakazem wstępu