Wtorek to szósty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Operacja Władimira Putina rozpoczęła się w miniony czwartek. Z powodu wojny na terytorium naszego wschodniego sąsiada do Polski spływa fala uchodźców.
Odwołany spektakl
"Nasza siedziba mieści się w Warszawie, mieście, w którym wciąż żywa jest pamięć historyczna pierwszych bomb spadających podczas II Wojny Światowej. Przeżywamy wojnę na Ukrainie, a także cierpienia ukraińskiej ludności. Wyrażamy podziw dla heroizmu Ukraińców walczących w obronie swojej Ojczyzny. W związku z tym odwołujemy premierę „Borysa Godunowa” 8 kwietnia, a także wszystkie pozostałe spektakle – 10, 12 oraz 14 kwietnia. Wierzymy, że będziemy mogli wrócić do realizacji tego dzieła w czasie pokoju" – przekazał we wtorkowym oświadczeniu, umieszczonym na Facebooku, Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Ponadto, w mediach społecznościowym opublikowano zdjęcie budynku teatru podświetlonego w niebiesko-żółtych barwach Ukrainy.
Borys Godunow. Car Rosji
Borys Fiodorowicz Godunow żył w latach około 1551 – 1605. Był carem Rosji w okresie 1598 – 1605. Wcześniej doradzał Iwanowi IV Groźnemu w ostatnich latach jego panowania. Władzę objął po bezpotomnej śmierci Fiodora I. Za panowania Godunowa w Rosji zapanowały wielka susza i wielki głód. W oparciu o motywy zaczerpnięte z jego życia powstały m.in. opery.
"»Borys Godunow« Modesta Musorgskiego to genialna muzyczna adaptacja iście szekspirowskiej tragedii Aleksandra Puszkina pod tym samym tytułem, odnoszącej się do jednego z najbardziej dramatycznych okresów w dziejach Rosji, zwanego przez historyków wielką smutą" – możemy przeczytać w opisie spektaklu na stronie internetowej Teatru Wielkiego.
Czytaj też:
Wojna na Ukrainie a ochrona LGBT? Kontrowersyjny wpis szefa brytyjskiego wywiadu